Kotlina Kłodzka-atrakcje dla seniorów (cz.I)

Poznaj prawdziwy eliksir młodości.

Bez cienia wątpliwości może być postrzegany jako prawdziwy eliksir młodości. Mowa o pobycie w Kotlinie Kłodzkiej, pełnej atrakcji dla seniorów. To przede wszystkim za sprawą obfitości natury. Ma ona niesamowicie korzystny wpływ na ludzkie zdrowie w wielu aspektach. Zarówno w tym fizycznym, jak i psycho -emocjonalnym. Wzmacnia mięśnie i stawy dzięki wędrówkom górskim i przechadzkom po lesie. Wycisza dzięki oderwaniu od źródeł zgiełku i stresu. Oczyszcza organizm dzięki bezcennemu tlenowi produkowanemu przez zielone lasy.

Samo to wystarczy z pewnością, żeby pobudzić zainteresowanie tym pięknym regionem wielu z Was. Jeśli dodamy do tego, że na odwiedzających kotlinę czeka ogrom ewenementów historycznych i atrakcji kulturalnych, to mamy nadzieję rozwiać wątpliwości najbardziej powątpiewających w zasadność jej odwiedzenia. Brzmi interesująco? To zachęcamy do czytania artykułu. Odkryjemy w nim, dlaczego turystyka aktywna jest tak ważna, jakie korzyści przynosi seniorom i dlaczego Kotlinę Kłodzką warto odwiedzić. 

(Kotlina Kłodzka – atrakcje dla seniorów)

Kotlina kłodzka - atrakcje dla seniorów

Designed by: freepk

1.Zdrowie i Aktywność Fizyczna Seniorów.

Zdrowie Seniorów

Rozpocznijmy od zdrowia, które jest najważniejsze, zwłaszcza w wieku, kiedy zaczynamy odczuwać skutki upływającego czasu. Aktywność fizyczna jest kluczowa dla zachowania dobrej kondycji i uniknięcia wielu schorzeń związanych z wiekiem. Regularne spacery, wędrówki lub jazda na rowerze, które możesz praktykować w Kotlinie Kłodzkiej, mogą poprawić krążenie krwi, siłę mięśniową i ogólną kondycję. 

Wrogami młodości są sarkopenia, osteopenia, osteoporoza. Terminy te odnoszą się do utraty masy mięśni, kości oraz degradacji stawów. Okazuje się, że najlepszym antidotum na wszystkie te nieuniknione przypadłości związane z wiekiem jest aktywność fizyczna. Wysiłek wzmacnia mięśnie, nacisk powoduje lepsze odżywianie kości, a ruch wzmacnia i “oliwi” stawy. Wszystko to ma bardzo istotny wpływ na ogólną kondycję i poprawę jakości życia.

Inne Korzyści Dla Zdrowia

Turystyka aktywna pomaga kontrolować wagę, obniża ciśnienie krwi i wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy. Ponadto regularne ćwiczenia wspierają zdrowie psychiczne poprzez wydzielanie endorfin, co przekłada się na lepsze samopoczucie i mniejszy stres. 

2.Radość i Kontakt z Naturą.

Wewnętrzny Spokój

W Kotlinie Kłodzkiej możesz doświadczyć niezwykłych chwil radości poprzez obcowanie z naturą. To, co wydaje się prostym spacerem, staje się niesamowitym doznaniem w otoczeniu gór, lasów i malowniczych krajobrazów. To niezapomniane uczucie spokoju i harmonii, którego doświadczamy, za sprawą  kontaktu z przyrodą sprawia, że dzień staje się wyjątkowy.

Energia

Kotlina Kłodzka jest jak eliksir młodości, dzięki któremu naładujesz zużyte zapasy energii życiowej. Czyste powietrze, wszechobecna zieleń i malownicze widoki działają jak tonik na ciało i umysł. To miejsce, gdzie można odnaleźć nie tylko wewnętrzną harmonię, ale dostać też symboliczny zastrzyk witalności. Ruch na świeżym powietrzu ma ogromną moc poprawienia wydolności i ogólnego wzmocnienia organizmu. To prawdziwy prezent dla serca i układu krążenia, a co więcej w stu procentach gratis. Warto więc skorzystać z tej darmowej oferty naładowania akumulatorów.

kotlina kłodzka - atrakcje dla seniorów

3. Kotlina Kłodzka - atrakcje dla Seniorów w Praktyce

Turystyka Aktywna na Ziemi Kłodzkiej

Turystyka aktywna w Kotlinie Kłodzkiej to wątek bardzo szeroki. Obejmuje wiele form i możliwości spędzenia czasu. Postaramy się przedstawić te najciekawsze z punktu widzenia atrakcyjności dla seniora.

Zacznijmy jednak może od małego sprostowania. Mianowicie doprecyzujemy znaczenie Kotliny Kłodzkiej. W przekonaniu większości turystów to region od Barda, aż po granicę czeską. W jego skład, w opinii wielu, wchodzą miasta uzdrowiskowe, Góry Stołowe, Masyw Śnieżnika itd. To nie do końca prawda. Kotlina Kłodzka, to wyłącznie część Ziemi Kłodzkiej, inaczej powiatu kłodzkiego. Kotlina zajmuje około 20 % z całego obszaru Ziemi Kłodzkiej. Tyle tytułem sprostowania. W tym artykule wskażemy atrakcje turystyczne w szerszym spojrzeniu, tzn. w ujęciu całej Ziemi Kłodzkiej.

Pasma Górskie

Jest ich aż dziesięć. Otaczają one Kotlinę Kłodzką. Są zróżnicowane i oferują wiele możliwości wypoczynku aktywnego, zarówno latem, jak i zimą. 

Do najbardziej znanych zliczają się bajkowe Góry Stołowe. Znane ze swoich charakterystycznych kształtów oraz topowych celów podróży turystycznych w regionie, jakim są Błędne Skały i Szczeliniec. Innym spektakularnym miejscem, częto odwiedzanym jest Masyw Śnieżnika. Aktualnie znajduje się na nim nowa wieża, z której można podziwiać absolutnie wyjątkowe pejzaże. Oba pasma pełne są rowerowych i pieszych szlaków turystycznych. Bardzo często można na nich spotkać amatorów popularnych ostatnio kijków – nordic walking.

Bardzo ciekawym miejscem są również okolice Lądka-Zdroju. Obok wyjątkowego waloru, jaki prezentuje samo miasto uzdrowiskowe, w jego okolicach znajdują się fantastyczne szlaki na wzgórzach Gór Złotych. Bardzo popularny jest tam Troja, na którym nie tak dawno oddano do dyspozycji turystów platformę widokową. Umożliwia ona oglądanie okolicy z wyjątkowo pięknej perspektywy.

Wieże i Punkty Widokowe

O dwóch wspomnieliśmy wyżej, natomiast ogółem jest ich wiele więcej. Do bardziej znancyh i często odwiedzanych zaliczają się wieże widokowe w Jagodnej, na Orlicy obok Zieleńca czy na Górze Św. Anny w okolicach Nowej Rudy. W okolicach Radkowa natomiast znajdziesz platformę Guzowaty z widokiem na zalew Radkowski i Góry Stołowe. Na wjeździe do Kotliny Kłodzkiej w Bardzie usytuowany jest tak zwany Obryw Skalny. To kolejna perełka, do której prowadzi kamienny trakt turystyczny, urozmaicony schodami na środkowym odcinku trasy, którego zwieńczeniem jest cudowny widok na okolice Barda i przełom Nysy Kłodzkiej.

Miasta Uzdrowiskowe

To ciekawa opcja dla seniorów nie tylko ze względu na absolutnie piękne parki zdrojowe i możliwość klimatycznych spacerów po ich alejkach. To również sposobność na skorzystanie z szerokiej oferty zabiegów SPA, czy też z pijalni naturalnych wód mineralnych. W kontekście zdrowia to absolutny lider wśród pomysłów na jesienny weekend dla seniora.

Kotlina kłodzka

4. Noclegi w Kotlinie Kłodzkiej dla Seniorów

Drogi seniorze, jeśli spodobały Ci się te propozycje spędzenia aktywnego weekendu w Kotlinie Kłodzkiej, to przede wszystkim chcielibyśmy powiedzieć, że to zaledwie namiastka tego, co na Ciebie tutaj czeka. Zachęcamy Cię do śledzenia naszego bloga, który krok po kroku będzie odkrywał kolejne atrakcje subregionu.

Chcielibyśmy też zaprosić cię do naszego kompleksu wypoczynkowego Brzezówka. Znajduje się on w samym sercu Kotliny Kłodzkiej. Kilka km od Kłodzka jadąc w stronę Polanicy Zdrój. To zaciszne i piękne miejsce usytuowane pomiędzy 6 stawami w wiejskim klimacie Roszyc.

Honorujemy Kartę Seniora

W skład naszego kompleksu wchodzą 3 komfortowe domki całoroczne. Gwarantują one wygodny i komfortowy pobyt. Stworzone zostały między innymi z myślą o seniorach. Jesteśmy firmą honorującą Ogólnopolską Kartę Seniora. To znak, że W Brzezówce jest dla Seniorów specjalne miejsce i wyjątkowe traktowanie.

Przewidzieliśmy zniżki dla Par oraz grup Seniorów. Wynoszą one:

  • 8 % na ofertę gastronomiczną Smażalni Wędzarni wchodzącej w skład kompleksu wypoczynkowego Brzezówka
  • 5 %  na noclegi w domkach

W celu rezerwacji noclegów prosimy o kontakt telefoniczny.

Zapraszamy do rezerwacji miejsc w Brzezówce.

Scroll to Top