Kotlina Kłodzka- co warto zobaczyć (atrakcje dla seniorów cz.II)

Najciekawsze propozycje na zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej.

W poprzednim artykule zadedykowanym seniorom zamierzającym odwiedzić Kotlinę Kłodzką przedstawiliśmy kilka propozycji na spędzenie aktywnego weekendu w kotlinie. W tym artykule przedstawimy kilka najciekawszych naszym zdaniem alternatywnych, baź też uzupełniających się propozycji na spędzenie pełnego wrażeń pobytu naszym pięknym subregionie.

Nasze sugestie dotyczą absolutnie zjawiskowych miejsc historycznych i nie tylko wartych odwiedzenia. W skrócie powiemy, że Kotlina Kłodzka to kraina twierdzami i jaskiniami stojąca. Brzmi ciekawie? To zapraszamy do lektury!

(Kotlina Kłodzka – atrakcje dla seniorów)

Kotlina kłodzka - co warto zobaczyć

Designed by: freepk

1.Historyczne Perły Koltny Kłodzkiej

Twierdza Kłodzka

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji historycznych Dolnego Śląska. Fortyfikacja z około 1000-letnią historią potrafi przenieść w odległy czas i namalować w naszej wyobraźni niesamowite obrazy. Ogromna gratka dla miłośników kultowego serialu “Czterej pancerni i pies”. Zapewne wśród seniorów znajdzie się ich wielu. Twierdza Kłodzka była planem filmowym dla kilku odcinków. Dokładnie w tym kontekście organizowana jest wystawa pt. Twierdza Kłodzko – Szlakiem Pancernych. To oczywiście nie jedyna forma odkrywania tej imponującej budowli. Więcej na temat oferty tego magicznego miejsca znajdziesz tutaj.

Twierdza Srebrna Góra

Zaledwie kilkanaście kilometrów od kłodzkiej fortyfikacji znajduje się inna, nie mniej imponująca Twierdza w Srebrnej Górze. Powstała w XVII wieku w swojej epoce (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu budowli w Europie. Twierdza Srebrna Góra to gratka dla miłośników militariów i nie tylko. Zespół fortów wznoszących się na wzgórzach nad miasteczkiem przyciąga rzesze turystów z Polski i Europy. Zwiedzanie urozmaicone jest okolicznościowymi imprezami, oddającymi ducha tamtych czasów. Twierdza Srebrna Góra, to żywy obiekt, którego administratorzy przygotowali szereg inscenizacji i atrakcji  przedstawiających zarówno twierdze, jak  i minioną epokę.  Zapoznaj się z planem imprez na stronie fortów polskich. Z pewnością zachęci Cię do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

Kolejna absolutnie niepowtarzalna w skali kraju atrakcja. Znajdujące się pod kłodzką starówką głębokie piwnice,  tworzące sieć zjawiskowych korytarzy. Niektóre z nich są dwukondygnacyjne, służyły mieszkańcom miasta jako magazyny żywności. Były również schronieniem przed najeźdźcami. Trasa turystyczna ma około 700 m długości, które na długo zostaną w pamięci odwiedzających. Zdecydowanie zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca.

Kłodzki Rynek

Centralne miejsce zabytkowego Kłodzka. Po odwiedzeniu podziemnej trasy lub zwiedzeniu Twierdzy jest obowiązkowym punktem planu zwiedzania. Piękna architektura zabytkowych kamienic, XIV wieczny ratusz, kolumna Maryjna z 1680(1) roku, tworzą wyjątkowy urok kłodzkiej starówki. Przy starówce znajduje się też gotycki most nazywany również mostem Św. Jana lub Wita Stwosza. Dla miłośników historii i architektury odwiedzenie kłodzkiego rynku to prawdziwa super atrakcja.

2.Naturalne Perełki Kotliny Kłodzkiej

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Kotlina Kłodzka obok historii, to również, albo przede wszystkim natura, której zwiedzanie dostarcza zupełnie innego zestawu emocji. Z odległych czasów przeniesiesz w podziemny świat. To za sprawą odwiedzenia Jaskini Niedźwiedziej. Jest ona chronionym rezerwatem przyrody, który jednak można odwiedzić w ramach zorganizowanych wycieczek.  Wygodne chodniki trasy turystycznej w jaskini poprowadzą was w trakcie 45-minutowego spaceru w serce góry. W trakcie przechadzki, która jest praktycznie dla każdego, przewodnicy opowiedzą cię wiele ciekawych informacji na temat jaskini. To kolejne niesamowite doświadczenie, które szczerze polecamy Seniorom odwiedzającym Kotlinę Kłodzką.

Jaskinia Radochowska

Jaskinia Radochowska to druga po Niedźwiedziej jaskinia dostępna do zwiedzania na terenie Ziemi Kłodzkiej. Znajduje się niedaleko od Lądka Zdroju w pobliżu wsi Radochów w dolinie potoku Jaskiniec, u stóp Bzowca w Górach Złotych. Uffff… tyle tytułem prezentacji. Trasa turystyczna ma około 300 metrów. Zwiedzanie możliwe jest od maja do września, oczywiście w towarzystwie wykwalifikowanych przewodników. 

3.Podsumowanie

Na tym kończymy krótką prezentację twierdz i jaskiń kłodzkich. To kolejne atrakcje, które mamy nadzieję, zachęcą was do zaplanowania pobytu w naszym urokliwym regionie. Mamy też nadzieję, że te artykuły dostarczyły wam minimum wiedzy, żeby odpowiedzieć na pytanie: Kotlina Kłodzka – co warto zobaczyć?

Oczywiście atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej nie kończą się na tych zaprezentowanych przez nas. To tak naprawdę zaledwie namiastka. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat form wypoczynku na Ziemi Kłodzkiej, to odwiedzaj naszego bloga.

4. Zarezerwuj Nocleg w Brzezówce

Zaproszenie

Drogi seniorze, oczywiście korzystamy z okazji do zaproszenia Cię do naszego kompleksu wypoczynkowego w Brzezówce. To świetne miejsce na organizowanie wypadów do wyżej opisanych miejsc. Położona jest zaledwie kilka kilometrów od Kłodzka i około 20 od Srebrnej Góry. Gwarantujemy komfortowy pobyt w jednym z 3  całorocznych domków do wynajęcia. Szczegóły dotyczące obiektów znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Kotlina Kłodzka - co warto zobaczyć

Obok domków na terenie naszej posesji znajduje się 6 stawów, a także smażalnia/wędzarnia ryb. To dodatkowe atrakcje dla miłośników wędkowania, a także amatorów pysznego pstrąga kłodzkiego, którego serwujemy w naszym bistro.

smażalnia ryb - wędzonki

Honorujemy Kartę Seniora

Przewidzieliśmy zniżki dla Par oraz grup Seniorów. Aktualnie przedstawiają się one następująco:

  • oferta kulinarna Smażalni Wędzarni – 8% zniżki dla Seniorów
  • wynajem domków – 5 % zniżki dla Seniorów

W celu rezerwacji prosimy o kontakt telefoniczny.

Zapraszamy do rezerwacji miejsc w Brzezówce.

Scroll to Top